PEYZAJ VE SÜS BİTKİCİLİĞİ SEKTÖRÜ SAKARYA'DAN DÜNYAYA AÇILACAK

 

Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Sona Erdi

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, bu yıl ikincisi düzenlenen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali sona erdi.

 

19-22 Eylül 2019 tarihleri arasında, Sapanca Kırkpınar’da bu yıl 2.’si düzenlenen Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin açılışına, Sakarya  Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, SAÜ Rektörü Prof. Fatih Savaşan, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Baro Başkanı Abdurrahim Burak, MÜSİAD Başkanı Yaşar Coşkun, SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri , sektör temsilcileri, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.  

 

20 binin üzerinde katılımcı

 

Programın açılış konuşmasını Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Koordinatörü H. Remzi Adıyaman yaptı. Adıyaman, “Bu yıl 2.’sini düzenlediğimiz festivale hoşgeldiniz. Geçtiğimiz yıl yine burada yoğun ve bereketli bir yağmur ile programımızı açtık. Geçen yıl 12 bin katılımcı bekliyorduk. Bu yıl 20-22 bin katılımcı bekliyoruz. 140 civarı katılımcı firma ile festivalde buluştuk. Ulusal ve yerel bazda bölgede çok ciddi katkı gördük. Amacımız Sakarya’da sektörün canlanmasını, pazar olanaklarının artmasını sağlamak. Festivale desteklerini sunan Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ilgili tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemizin farklı bölgelerinden gelerek festivalimize katılan tüm firmalara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Bizler için övünç kaynağı

 

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün gerçekleştirdiğimiz bu program gazilerimize ve şehitlerimize layık bir nesil olduğumuzu gösteriyor. Yalnız bugüne kadar birçok şeyi başararak gelmiş ve tarımda, sanayide, turizmde başarılı örneklerle aynı zamanda Allah'ın bize lütfu olan bu iklim, bu yağış, güzel alan, süs bitkileri ve peyzaj bitkiciliği ile bize güzel fırsatlar vermiş ve Sakaryamız da bunu anlamış. İnanıyorum ki bu daha da gelişerek ileriye gidecek. Bugün aramızda bulunan meslekte de büyüğüm olan geçmişte Sapanca'da Kaymakamlık görevi sırasında bu sektöre vermiş olduğu desteklerle de hatırladığımız Hasan Duruer’de yanımızda. Bu da bizim için bir fırsat ve övünç kaynağı. Burada birlik ve beraberliği görmüş olduk. İnşallah geçen sene ilki olmasına rağmen çok başarılı olan festivalimiz bu sene daha uygun şartlarla daha iyisini gerçekleştireceğiz. Gelecekte daha iyilerini başarmak dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

 

Sakarya İç Ve Dış Süs Bitkiciliği Sektörü İçin Dünyada Biçilmiş Bir Kaftandır

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  “Sakarya’yı süs bitkiciliği sektöründe bir dünya markası haline getirmek en büyük amaçlarımızdan bir tanesidir. Sakarya iç ve dış süs bitkiciliği sektörü için dünyada biçilmiş bir kaftandır. Dünyada bu alanda 1 numara olmamamız için hiçbir neden yok. Göreve geldiğimiz andan itibaren Sakarya için en iyisini düşündük ve düşünmeye devam ediyoruz. Festivalimizin hedeflerine ulaşmasını umuyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

15 yılda 10 kat büyüme

 

SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, “Sektörümüz 15 yılda belediye ve kamu adımları ile 10 kat büyüdü. Ekonomik kriz yüzünden büyüme durdu ama bu büyüme için SÜSBİR olarak yeni pazarlar bulmalıyız. Artık dünyada teknolojinin yardımı ile SÜSBİR Portal ile Dünya’ya açılmak istiyoruz. Bu sayede her yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyoruz. İnşallah bu düzenlemiş olduğumuz festival tüm Sakarya’ya ve Süs Bitkiciliğine hayır getirir” dedi.

 

Ülke ve dünya menfaatlerine katkı

 

Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Sakaryalılar olarak bizler oldukça şanslıyız. Çünkü doğal tarıma uygun verimli topraklarımız, ürünlerimizi geliştirip ekonomik girdi oluşturacak donanım imkanlarımız, tarımımızı geliştirmek isteyen irademiz ve tutkumuz, bizi tüm bu girişimlerimiz dolayısıyla yüreklendiren çok sayıda mülki, idari, sivil tüzel kişilikler var. Her şehir Sakarya gibi verimli ovalara, özel tarım havzalarına sahip olamayabilir, ancak böylesi festivaller-fuarlar aracılığıyla hepimizin ihtiyaç duyduğu tecrübelere, birikimlere, bilgilere, ortaklıklara, atılımlara, yatırımlara, gelişmelere kolayca ulaşabilir. Umuyorum festivalin her bir konuğu ülke ve dünya menfaatlerine katkı sunacak şekilde etkileşim içine girer” dedi.

 

Sakarya için gurur veren başarı

 

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya, kendi potansiyelinin farkında, ne istediğini bilen, hedefleri olan, gelişen ve yatırımların hızla arttığı bir şehir. Kısacası, tüm bu özelliklerle; hem sınai, hem de zirai anlamda üreterek kendimize yeterken etrafımıza da taşan özel bir bölgeyi bu farkındalığı güçlü bir birliktelikle sinerjiye çevirmenin gayretindeyiz. Bu anlamda süs bitkiciliği de Sakarya'nın gözde ve yükselen sektörleri arasında yer alıyor. Baktığınızda; süs bitkiciliği, barındırdığı niteliklerle çok yönlü bir sektör olarak da dikkatleri üzerine çekiyor. Doğal su kaynakları, verimli toprakları, eşsiz iklimi ile Sakarya'ya çok yakışan bu sektör her geçen gün büyüyor. Süs bitkisi yetiştiriciliği anlamında ülkenin ihtiyaçlarının ötesine geçip, ihracatta da söz sahibi olmaya başladığı ilimiz süs bitkileri önceki yıllarla kıyaslandığında ithalat yaptığı ülkelere ihracat yapar konuma gelmiştir. Bu başarı Sakarya adına gurur vericidir” dedi.

 


Paylaş: